Tumblr Duvar Kağıtları – Tumblr Wallpaper

Sizler için derlediğimiz ağırlık olarak neon wallpaperler’dan oluşan duvar kağıtları sizlerle… Resimlerin üzerine TIKLAMANIZ yeterli ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Ders çalışma uygulamalarımıza göz attınız mı : https://www.stabilhayat.com/ders-uygulamalari/

Peki Nedir Bu Tumblr ?

Tumblr duvar kağıtları sürekli olarak güncellenecek fakat hazır bu wallpaper ‘ ları paylaşmış iken sizlere birazda tumblrdan bahsedelim. Z kuşağı tarafından yoğunlukla kullanılan Tumblr’ı yakından tanıyacağız. Tumblr, Şubat 2007’de David Karp tarafından kurulmuş, ABD menşeili blog tabanlı bir sosyal medyadır. Ülkemizde özellikle genç kesim tarafından kullanılan Tumblr, Şubat 2007’de kurulduktan sadece 2 hafta sonra 75.000 kullanıcıya ulaşmış olması büyük bir başarı. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Sadece ABD’deki toplam kullanıcı sayısı ise  13.4 milyondur olması gerçekten şaşırtıcı. Tumblr’ı diğer benzer türdeki mecralardan ayıran özelliği ise, diğer popüler sosyal medya platformları ile senkronize olarak, tam bir uyum içerisinde performans göstermesi.

Tumblr Nasıl Kuruldu

Tumblr 2012 yılına kadar, yani kurulduktan itibaren 5 yıl boyunca kullanıcılarına hiç reklam kampanyası olmadan hizmet vermiştir. Bu zaman içinde ise Tumblr gelir kaynağının çoğunluğunu; özel temaların satışından alınan paylarla beraber ve gönderilerini öne çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği sadece “1 dolar” tutarındaki ücretlerden oluşturuyordu. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Tumblr, kullanıcılara sunduğu hizmet kapsamında kullanıcıların multimedya ve diğer içerikleri kısa bir form bloguna göndermelerine olanak tanımaktadır. Bu blogcular, birbirlerini takip edebilir, birbirlerine etkileşimde bulunabilir (yorum, like, dm vs.) veya bloglarını kendi arzularınca özelleştirebilirler. Kısaca özetleyecek olursak Tumblr; blogger olabileceğiniz ve konularını sizin belirlediğiniz şekilde paylaşımlarda bulunabildiğiniz bir nevi dijital günlük görevi görüyor diyebiliriz. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle 341.8 milyondan fazla bloga ev sahipliği yapan Tumblr, Ocak 2016 tarihinden itibaren aylık 555 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır. Ayrıca Tumblr, 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olmuştur. Global Web Index’in verilerine göre aktif kullanıcı sayısını 120% arttıran Tumblr, bu konuda Facebook ve Instagram’ın önüne geçmiştir. https://www.tumblr.com/

Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr kullanmak birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi son derece anlaşılır ve kolaydır. Tabi ki bu mecrayı kullanabilmek için de yine üyelik şartı bulunmaktadır. Tumblr’a üye olurken sizi bayacak kadar çok bilgi istenmediğini göreceksiniz. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Üyelik formunda yer alan birkaç bilgiyi girdikten sonra e-postanıza, Tumblr tarafından bir aktivasyon maili gönderilmektedir. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey hesabınızı aktifleştirebilmek için bu mailde yer alan linkte tıklamak ve hesabınızın gerçekliğini onaylamaktır. Akabinde hesabınız aktif hale gelecek. Böylece artık istediğiniz şekilde paylaşımda bulunup istediğiniz kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi Tumblr paylaşımlarında da hashtag kullanabilirsiniz. Bununla beraber ilginizi çeken konulara ait paylaşımları bir arada görebilir, beğenebilir ve paylaşabilirsiniz. Sadece bilgisayarda değil, telefon ve tabletleriniz aracılığı ile de kullanabilirsiniz. Genellikle genç kitle dediğimiz z kuşağı tarafından kullanılıyor ve Twitter kadar büyük bir kitleye sahip olmasa da oldukça güçlü bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Alışageldiğiniz platformlara bir alternatif arıyorsanız Tumblr kullanmanızı önerebiliriz.

Bu arada hesabınız aktif edildikten sonra üye olurken doldurduğunuz bilgilerinizi istediğiniz zaman düzenleyebilir, değiştirebilir ve güncelleyebilirsiniz. Ayrıca Tumblr’da kişisel bilgilerinizin yanına kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz resim, video, fotoğraf, yazı veya link ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar, profili / blogu düzenlerken Tumblr tarafından sunulan ücretsiz ve hazır temaları kullanabilme hakkına sahip. Buna ek olarak isteyen kullanıcılar kendilerine özel tema oluşturabilir veya daha profesyonel bir tema satın alabilirler. Kısacası Tumblr, blogunuzu maksimum düzeyde kişiselleştirebilmenize olanak sağlayan bir sosyal ağ. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Bunun gibi oldukça yerinde yapılan analizlerin iyi bir şekilde yönetilmesi sonucunda Tumblr özellikle genç kuşağın dikkatini çekmiştir. Zira Tumblr kullanıcılarının büyük çoğunluğunu 18-24 yaş aralığındaki kişiler oluşturmaktadır. Bu veri markaların niye Tumblr’da olmaları gerektiğini de özetler niteliktedir.

( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )
( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Tumblr’daki İçerik Türleri

Tumblr’da; Metin, Fotoğraf, Alıntı, Bağlantı, Sohbet, Ses, Video olmak üzere 7 farklı paylaşım / içerik türü bulunmaktadır. Hemen her mecrada bulunan bu paylaşım türlerine ek olarak Tumblr’da bir paylaşım stili, içerik üretim kültürü oluşmuştur diyebiliriz. Özellikle gif paylaşımlarının yoğun olduğu mecrada Z kuşağının üslubunu anlamadan kurumsal bir başarı yakalamak pek mümkün değildir. 

Tumblr Ne İşe Yarar? ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Günümüzde özellikle genç nesli oluşturan kişileri, sosyal medyadan bağımsız düşünmek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Belki kültürümüzün yapısı gereği, daha çok aile büyüklerinin oluşturduğu Baby Boomers kuşağı ve X kuşağı tarafından gereksiz görülen sosyal medya platformlarının, bu düşüncelerin aksine doğru bir şekilde kullanıldığında birçok yararı olduğu ortadadır. Bu noktada Tumblr Ne İşe Yarar sorusunu yanıtlamakta yarar var.

Buna göre Tumblr’ın kullanıcılarına verdiği hizmet ve sağladığı yararlardan birkaç tanesi şu şekildedir:

(tumblr duvar kağıtları)
( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )
 • Tumblr üyelerine, internet üzerinde açıp yönetebilecekleri bir kişisel blog hizmeti sunması kullanıcılara serbest gezinme hakkı veriyor.
 • Ücretsizdir ve üye olma prosedürleri oldukça kolaydır. Kullanıcılar üyelik işlemlerini bitirip hesaplarını aktifleştirdikten sonra kullanmak istedikleri bir takma isimle blog paylaşımında bulunabilirler. Ve bunları rahatlıkla kaydedebilirler.
 • Kullanıcılar Tumblr blogu oluştururken kendilerini en iyi yansıtan bir temayla bloglarını özelleştirebilirler. Kendi özel sahalarını oluşturabilirler. (tumblr duvar kağıtları)
 • Kullanıcılar kişisel bilgisayarlarında bulunan fotoğraf, video, metin, link veya ses kayıtlarını istediği zaman, basit ve hızlı bir şekilde Tumblr’a yükleyebilirler. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )
 • Facebook paylaşımları, Twitter’daki içerikler (tweetler) senkronize bir şekilde Tumblr’da yayınlanabilmektedir.
 • Tumblr, sosyal medyada aktif olan bütün arkadaş gruplarını tek bir platform altında toplayarak, kullanıcılar arasındaki iletişimi güçlendirmektedir.
 • Tumblr, kurulduğu zaman yalnızca İngilizce olarak hizmet vermeye başlamış olsa da sonradan Türkçe dahil birçok dili desteklemiştir. Bununla birlikte mecra, normalin üstünde bir hızla küresel çapta kullanıcı sayısını arttırmayı başarmıştır..
 • Tumblr yalnızca masaüstü cihazlar aracılığıyla değil, mobil cihazlarla da kullanılabilmektedir. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Tumblr İstatistikleri incelersek (tumblr duvar kağıtları)

Şimdide güncel tumblr istatistiklerine bakalım..

 • Tumblr 2007 senesinde kurulduktan 2 hafta sonra 75.000 kullanıcı sayısına ulaşmıştır.
 • 2015 yılı sosyal medya istatistiklerine göre en hızlı büyüyen sosyal medya platformu, Tumblr olmuştur.
 • Global Web Index’in verilerine göre aktif kullanıcı sayısını 120% arttıran Tumblr, bu konuda Facebook ve Instagram’ın önüne geçmiştir.
 • Tumblr, 2016 tarihinden itibaren aylık 555 milyon ziyaretçi  gelmesi ciddi bir başarı.
 • Statista.com’un yayınladığı tablodaki verilere göre Tumblr, 2011 yılında bünyesinde 17.5 milyon adet blog bulundururken, Ekim 2018 tarihi ile bu sayı 441.4 milyon blog sayısına ulaşmıştır. Bir önceki yıl ise bu sayı 373 milyondu.
 • ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )
 • WeAreSocial 2017 raporuna göre WhatsApp, FB Messenger gibi Chat App uygulamaları çıkarıldığı zaman ise sosyal medya platformları arasında en çok tercih edilen 5. platform olduğu görülmektedir.
 • WeAreSocial 2018 raporuna göre ise dünyada en çok kullanılan 8. sosyal medya sahası olmuştur. Bu sıralamada görüldüğü üzere 11. sırada bulunan Twitter’ın önünde bulunmaktadır. ( tumblr duvar kağıtları ve tumblr wallpaper )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir