Video Düzenleme Programı Arayanlar İçin En Geniş Liste

Bu yaptığımız listede bulunan premium video düzenleyicilerinin hiçbir benzeri maalesef piyasada bulunmuyor. En mükemmel ücretsiz seçenekler içinde bile.  Ama sizler için arada pro olmayan ücretsiz yazılımların adınıda bu listede vermiş bulunmaktayız. Bu kullanıcı dostu düzenleyiciler video düzenlemeye nazik bir tanıtım sunar, böylece temel prensipleri öğrenecek ve hazır olduğunuzda daha ileri seviye premium programlara doğru yükselebileceksiniz. O zaman video düzenleme programı isteyenler için hazırladığımız bu listeye başlayalım..

Adobe Premiere Pro CC

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Adobe Premiere oldukça eski bir video düzenleme programıdır. Video düzenleme sektörününün lokomotifi diyebiliriz. Premiere ne işe yarar? Premiere nedir? Premiere ne için kullanılır? soruları ile Adobe Premiere video düzenleme, montajlama yazılımını temel hatlarıyla fragman şeklinde burada biraz behsedeceğiz. İlk olarak 2003 yılında çıkan programımız. Windows ve Mac platformlarında rahatlıkla kullanılabilir durumdadır. Premiere’in orijinal sürümü ilk bilgisayar tabanlı doğrusal olmayan kurgu sistemidir ve Mac için 1991 yılında çıkmıştır.

(video düzenleme programı)

Bir görüntü düzenleme yazılımı olan Adobe Premiere Pro’nun temel işlevi kurgu ve montaj işlemleridir. 10,240 × 8,192 piksellik çözünürlüğe kadar destek veren programda aynı zamanda çeşitli ses ve görüntü efektleri uygulamak, altyazılar ve kredi yazıları eklemek, renklerde düzenlemeler yapmak oldukça kolaydır. Kısaca Adobe Premiere için bir video düzenleme, montajlama, kurgulama programı diyebiliriz. Geçerli çoğu video formatını destekleyen yazılım aynı zamnda NVIDIA ile daha performanslı çalıştığını söylemeden geçmeyelim.

blank
video düzenleme programı

Program özelliklerini ufak bir göz atarsak ..

 Platform: Windows/Mac | Deneme Sürümü: 7 gün | Doğrudan YouTube’a yükleme: Var | 8K desteği: Var | 360 desteği: Var | Satın alma tipi:  Abonelik

 • 360-derece ve Sanal Gerçeklik video desteği
 • Devasa filtre çeşitliliği
 • Özelleştirilebilir ara yüz
 • Abonelik modeli herkese uygun olmayabilir

Adobe Premiere Pro bir endüstri standardı video düzenleyicisidir yani tamamen proffesyonel bir yazılım diyebiliriz. Bu yüzden tamamen yararlanmak nakitle birlikte bir zaman yatırımı yapmayı gerektirecektir, ama eğer işinizde ciddiyseniz kesinlikle harcadığınız efora değeceğine emin olabilirsiniz.

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Depolama konusunda sizi yormayan ses ve video filtrelerinin çok geniş bir çeşitliliği, 360-derece ve Sanal Gerçeklik video desteği, işlenmemiş dosya formatlarının büyük bir çoğunluğu için yerli destek ve başkalarıyla iş birliği içinde çalışabilme imkanı seçenekleri var.  Hatta içe aktarılmaları bitmeden videolarınızı düzenlemeye bile başlayabilirsiniz.

Böylesi bir güç tabi ki ucuza gelmez ve aylık ya da yıllık abonelik ücreti gittikçe birikecektir, ama en baştan büyük miktarda bir peşin ödeme olmaması Premiere Pro’yu şaşırtıcı derecede erişilebilir yapıyor.  Bir karara varmadan önce buradaki diğer video düzenleyicilerinin deneme sürümlerini kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Ama Premiere Pro aşırı derecede çok yönlüdür ve bulut-tabanlı model olması piyasaya çıktığı anda yükseltmeler için ücret ödemek zorunda kalmayacağınız anlamına geliyor. Bunlara rağmen programın temel işlevi video düzenleme, ya da kısacası kurgu – montaj aşamasıdır. Çünkü efektler ve renk düzenleme konusunda Adobe firmasının diğer programları olan After Effects ve Speedgrade çok daha sağlıklı olduğu bilinen bir gerçektir.

Sektörde de sık sık kullanılan Adobe Premiere Pro günden güne yenilenmektedir ve bugüne kadar Avatar da dahil olmak üzere birçok meşhur filmin post prodüksiyon aşamasında kullanılmıştır. Video Düzenleme programlarının amiral gemisi diyebiliriz.

Apple Final Cut Pro X

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Mükemmel bir ara yüz ile Mac sahipleri için premium bir düzenleyici Şirketin açıklamasına göre 2.5 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Final Cut Pro X, maalesef yalnızca Mac sistemlerinde çalışması windows kullanıcılarını üzmüş durumda. Bu yüzden birçok kişinin Windows’a geçmesini engelleyen uygulama, yeni 10.4.1 sürümüyle gerçekten büyük yankı uyandırıyor. Bunun arkasında ise yukarıda da söylediğimiz gibi ProRes RAW desteği yer alıyor. Apple’a göre ProRes RAW, RAW’ın sunduğu avantajları ProRes’in olağanüstü performansıyla birleşip olağan üstü bir performans sergiletiyor. Bu büyük olay yaratan formatın detayları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor: “ProRes RAW ile editörler kamera sensöründen RAW formatında, el değmemiş videolar alabilir, düzenleyebilir ve derecelendirebilirler.

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Bu, gölge ve ışıkları ayarlamak için benzersiz bir esneklik sağlaması ve HDR iş akışları için idealdir. macOS için optimize edilmiş performans sayesinde, editörler yüksek kaliteli A4K ProRes RAW dosyalarını MacBook Pro ve iMac sistemlerinde render’lamadan gerçek zamanlı olarak oynatabilirler.

Kısa bir ürün özeti geçersek..

Platform: Mac | Deneme sürümü: 30 gün | Doğrudan YouTube’a yükleme: Var | 8K desteği: Var | 360 desteği: Var | Satın alma tipi: Perakende

 • Akıllı ‘raysız’ zaman çizelgesi
 • Mükemmel dosya formatı desteği
 • Ücret başlıca güncellemeleri de içeriyor
 • Yüksek başlangıç masrafı

Bu doğrudan piyasanın profesyonel tarafı için hedeflenen bir video düzenleyicisi olmasına rağmen gereksiz şekilde karmaşık değil.  Ara yüzü birçoğuna göre biraz farklıdır ve elementleri seslendirme, müzik ve başlıklar gibi belirli ‘rollere’ göre organize etmeniz için sizi teşvik eden ‘raysız’ bir zaman çizelgesi çevresinde inşa edilmiştir.

(video düzenleme programı)

Eğer kişisel Drone’unuz ile eşleştirmek için uyumlu bir video düzenleyici arıyorsanız Final Cut Pro sizin için bir seçenektir.  Tüm başlıca biçimlerden ve modellerden işlenmemiş modelleri destekler ve düzenli aralıklarla ek profillerle güncelleniyor.  Ayrıca gelişmiş renk saptırma ile birlikte 360-derece video düzenlemeyi (premium video düzenleme yazılımları için hızla zorunlu hale gelen özellik) ve HDR’ı da desteklemektedir.

Adobe gibi bir abonelik modeli benimsemektense Apple Final Cut Pro’yu tek seferlik değişmeyen sabit ücret karşılığında erişilebilir yapmayı seçmesi kullanıcılar için harika bir yönü olmuş.  Mesela pahalı olmasına rağmen tüm ana güncellemeleri içermekte ve eğer birkaç yılın üzerinde kullanmaya devam ederseniz Premiere Pro’dan daha uygun bir fiyata gelecektir.  Eğer Mac sahibiyseniz ve Apple ile Adobe arasında kaldıysanız, kararınızı vermeden önce ikisinin de deneme sürümüyle bir gezintiye çıkmanızı tavsiye ederiz. Ama dediğimiz gibi uzun vadede Apple Final Cut Pro daha önde gözüküyor.

CyberLink PowerDirector

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Ürüna ufak bir bakış atarsak

Platform: Windows | Deneme sürümü: 30 gün | Doğrudan YouTube’a yükleme: Var | 8K desteği: Var | 360 desteği: Var | Satın alma tipi:  Perakende

 • Sihirbaz videoları saniyeler içerisinde optimize eder
 • Başlangıç ve ileri seviye ara yüzleri
 • Diğerlerine nazaran daha az ince kontrol

Eğer Adobe Premiere Elements ve Apple Final Cut Pro gibi programlar benim için abartı diyorsanız CyberLink PowerDirector’e bir bakın.

(video düzenleme programı)

PowerDirector premium, özelliklerle dolu bir video düzenleyici olmasına rağmen ayrıca çok hoşgörülü ve sıfırdan başlayanları ürkütmeyen nazik bir post-prodüksiyon tanıtımı veriyor.  Büyülü Film Sihirbazı videoları birleştirmeyi ve optimize etme işini birkaç tıklamaya düşürmenin en üst düzey örneği.  Zaman çizelgesi düzenleyicisinde biraz zaman harcayarak çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz ama Facebook’ta yayınlamak için bir şeyleri hızlıca bir araya getirmek isteyen herkes için idealdir.

Ama bu özellikler size o kadar kolay gelmesin..

Tabi ki bu CyberLink PowerDirector’un aşırı basitleştirildiği anlamına gelmez; alakası bile yok! Yazılım ayrıca denetim panelleri ve zaman çizelgesi etrafında şekillenmiş standart bir post prodüksiyon ara yüzü de sunması bir başka avantaj.   Daha ince kontrollerin detaylarına inmek biraz zaman alsa da, keşfetmeye başladığınız zaman her bir filtre ve seçenek aşırı derecede esnek.  Belki de en etkileyici özelliği, CyberLink PowerDirector’ün video düzenlemeyi eğlenceli hale getirmesidir. Ekran kartlarının inanılmaz hızlara ulaştığı ve artık süper bilgisayar yapımında kullanıldığı bu günlerde yazılımlar da artık bu güçten yararlanmaya başladı. PowerDVD yazılımı ile herkesin tanıdığı CyberLink, MediaShow Espresso video dönüştürme yazılımı ile hem ATI hem de nVidia ekran kartlarının perfonslarından yaralanarak videoları işlemcilere göre 10 kata kadar daha hızlı dönüştürebiliyor.

(video düzenleme programı)

Ekran kartlarının komut işleyebilmesini sağlayan ATI Stream ve nVidia CUDA teknolojilerinden yararlanan MediaShow Espresso bu sayede Intel i7 gibi güçlü işlemcilerden dahi 10 kat daha hızlı video dönüştürerek elinizdeki içeriği anında PSP, iPad, iPod, ve iPhone gibi cihazlar üzerinde oynatılabilir düzeyde kalmasını sağlıyor. Yüksek sıkıştırma teknolojisi ile internetin video standardı haline gelen H.264 kodlayıcısını kullanan MediaShow Espresso ile isterseniz doğrudan YouTube’a video gönderebiliyorsunuz. Sony Ericsson, Samsung, Nokia, LG, HTC, Apple, Acer, Blacberry, Microsoft ve Sony’ ait cihazlar için dönüştürme yapabilmesi ve MediaShow Espresso , MKV dahil 25 video biçimini alıp bunları DivX dahil 5 farklı biçime dönüştürebiliyor olması mükemmel bir özellik.

Hitfilm Express

blank
video düzenleme programı

HitFilm Express, sizin veya video düzenleme ve post prodüksiyon konusunda tutkulu olan diğer kişilerin çarpıcı filmler oluşturmak için kullanabilecekleri güçlü bir araçtır. HitFilm Express, çeşitli özellikler sağlayan birden fazla bölüm halinde yapılandırılmıştır.

Mevzubahis filmleriniz ve videolarınız ise sınırsız olanaklar sunan devrim niteliğinde yeni görsel efektler barındıran video düzenleme yazılımı olan HitFilm Express’i ücretsiz olarak indirip deneyebilirsiniz. Platform: Windows/Mac | Doğrudan YouTube’a yükleme: Var | 8K desteği: Yok | 360 desteği: Eklenti gerekiyor

 • Profesyonel mertebede araçlar
 • Eklentilerle geliştirilebilir
 • Yüksek sistem gereksinimleri

Hitfilm Express profesyonel seviyedeki özellikleri ücretsiz sunmayı vadeden ve gerçekten de veren başka bir video düzenleyici. İleri seviye kesme araçları, harika bir ses ve video filtre seti, katmanlar ve maskeleme seçenekleri, birleştirme opsiyonları ve yeşil perde efektleri yaratmak için renk anahtarlaması ile temel düzenleyici bayağı etkileyici.

(video düzenleme programı)

İlave araçlar ücret karşılığında erişilebilir, renk düzeltimi, ışıklama düzenlemesi, bölünmüş ekran maskelemesi ve çeşitli yaratıcı filtreleri içeren paket £8.85’tan başlıyor (yaklaşık olarak 60 TL).

Bütün bu gücün olumsuz tarafı ise Hitfilm Express’in hem Lightworks’ten hem de Shotcut’tan daha fazla şey talep etmesi, üçüncü sıraya düşürülmesinin ana sebebi de bu.  Hayal kırıklığı yaşamamak için indirme yapmadan önce teknik gereksinimleri İNCELEMEYİ UNUTMAYIN.

DaVinci Resolve

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Platform: Windows/Mac/Linux | Doğrudan YouTube’a yükleme: Yok | 8K desteği: Var | 360 desteği: Eklenti gerekiyor

 • Tam kapsamlı ses geliştirme takımı
 • İleri seviye renk düzeltimi
 • Ücretsiz versiyonu birkaç özellikten yoksun

DaVinci Resolve, premium bir video düzenleme takımının ücretsiz versiyonu, ama Lightworks’te olduğu gibi o kadar özellikle dolu ki, sahip olmadığı birkaç aracı muhtemelen farketmeyeceksiniz bile.

(video düzenleme programı)

DaVinci Resolve, düzenleme, renk düzeltimi, ses geliştirme ve dışa aktarım yapmak için anlaşılması ve kullanımı kolay bir ara yüz ile profesyonel mertebede bir video düzenleyici.  Gerek tüm videoyu gerek seçili bir parçayı düzenlemek istiyorsanız, renk düzeltimi DaVinci Resolve’un öne çıkan özelliklerinden biri, HDR desteği bulunmakta ve doğrudan kameranızdan gelen işlenmemiş dosyaları açabilmek ayrı bir güzelliği.

Filtrelerden birkaçı sadece premium DaVinci Resolve Studio yazılımına özel ve dışa aktarım için maksimum çözünürlük 3,840 x 2,160, ama yazılımın tek sınırlandırmaları bunlardan ibaret.  Sadece bir videoyu tıraşlayıp YouTube’a yüklemek istiyorsanız biraz aşırıya kaçmak olur, ama daha büyük projeler için DaVinci Resolve ile başa çıkmak imkansız diyebiliriz.

Shotcut

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Sıra dışı görünebilir ama ustalaşırsanız faydasını göreceksiniz.

Platform: Windows/Mac/Linux | Doğrudan YouTube’a yükleme: Yok | 8K desteği: Yok | 360 desteği: Yok

 • İleri seviye özelleştirilebilir filtreler
 • Anlaşılması ve kullanımı kolay ara yüz
 • Dik öğrenme eğrisi

Shotcut, yazılımın verebileceği harika sonuçları elde etmek için biraz sabır gerektiren, profesyonel hissettiren diğer bir ücretsiz video düzenleyici. Nispeten sıra dışı olan ara yüz bir Linux uygulaması olarak başlamasından kaynaklı olarak görülebilir ve Windows’a geçişinden sonra çok az şeyi değiştirmiş durumda diyebiliriz.

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Başlangıçta ara yüz biraz sade gelebilir.  Sadece bir video yüklemeniz değil, ayrıca hangi düzenleme modunda çalışacağınız ve hangi araçları kullanmak istediğinizi seçmeniz gerekecektir.

Shotcut kullanmak istiyorsanız ama kesinlikle zamanınızı ve enerjinizi bu uygulamaya ayırmanız gerekecekir. Karşılığını alacağınıza emin olabilirsiniz.

VSDC Free Video Editor

video düzenleme programı
video düzenleme programı

VSDC Free Video Editor, en pahalı düzenleme programlarıyla bile rahatlıkla rekabet edebilecek özelliklere sahip bir video kesme ve düzenleme aracı olduğu inkar edilemez. Yazılım yalnızca stereo sesi desteklemesi eksi yönü olsada, çoğu ev projesi için bu yeterli gelecektir. Hareketsiz görüntüleri projenizde kullanabilirsiniz, bunları videonuza montajlayabilirsiniz. VSDC Free Video Editor, crossfade ve dönüştürme gibi çok sayıda görsel efekt içerir. Ses efektleri de kullanılabilir. Araç, yerleşik video yakalama aracı aracılığıyla masaüstü ekran görüntüleri ile de çalışır. Platform: Windows | Doğrudan YouTube’a yükleme: Var | 8K desteği: Yok | 360 desteği: Var

(video düzenleme programı)

 • Doğrusal olmayan video düzenleme
 • Ustalaşması kolay
 • 120 fps desteği
 • Şık ara yüz
 • Donanım ivmesi yok

VSDC Ücretsiz Video Düzenleyici gayet yetenekli ve olağanüstü sonuçlar ortaya çıkartabiliyor.  Doğrusal olmayan bir düzenleyici olarak, diğer benzer araçlardan daha farklı bir şekilde çalışıyor, klipleri ve diğer bileşenleri zaman çizelgesi üzerinde herhangi istediğiniz bir ekleyip orada düzenlemenize izin vermesi çok mükemmel.

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Yalnızca çoklu sahne ve geçişlerle çalışmanıza değil, ek olarak da bağımsız görüntüler ve videolara metin koyma özellikleri ile, VSDC’nin nispeten sıra dışı iş akışı ile devam etmeye istekliyseniz profesyonel kalitede filmler oluşturabilirsiniz. Fakat ara yüzü daha pürüzsüz ve modern görünmesi için yakın zamanda komple revize edilmiş durumda.  Özellikle çoklu monitörlerde çalışan kullanıcılar için yığınla ekstra esneklik sağlaması için artık zaman çizelgesini de sökebilirsiniz. (video düzenleme programı)

(video düzenleme programı)

VSDC, duman da dahil olmak üzere ekstra artistik efektler eklemenize çok rahat bir şekilde izin veriyor.  Ayrıca özel ayrılmış Instagram için dışarı aktarma profili ve otomatik resim dengelemesi de var.  Profesyonel renk saptırma için taramalı tablolar (LUT), görüntüleri 120fps’de dışarı aktarma yeteneği ve nesneleri sürüklerken otomatik hizalama seçeneklerini de elde ediyorsunuz.  Yaratıcı video projeleri için harika bir seçim.

Lightworks

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Lightworks, profesyonel bir video düzenleme uygulamasıdır. 1989 yılıdan beri geliştirilmekte olup çok sayıda Hollywood filmi Lightworks ile düzenlenenerek hazırlanmıştır. Programın standart sürümü ücretsizdir (kullanabilmek için Web sitesinden hesap açmak gerekir), “PRO” sürümü ise ücretlidir.Hem ücretsiz hem de profesyonel tarzda montaj veya video düzenlemesi yapabileceğiniz Hollywood standartlarındaki program gerçekten her türlü takdiri hak edecek kadar güzel yapılmış. Çoklu kamera desteği de cabası… kesinlikle denemeye değer..

VideoPad Video Editor

video düzenleme programı
video düzenleme programı

VideoPad Video Editor, yeni Windows Movie Maker için ideal bir alternatif program diyebiliriz. Yeni başlayan kullanıcılar için tasarlanmış video düzenleme paketi. Birkaç dakika içinde iyi tasarlanmış video düzenleme araç setini kullanmış olacaksınız ve direkt olarak YouTube veya Facebook’a yüklemeye hazır kendi başyapıtınızı hazırlamaya hazır olacaksınız ya da herhangi bir oynatma aygıtı için optimize edilmiş bir biçimde videolar hazırlayabileceksiniz. Sadece Youtube gibi platformlar için video üretecek yayıncılar için ideal bir program.

(video düzenleme programı)

VideoPad Video Editor, ticari olmayan kullanım için ücretsizdir ve bazı ücretsiz video düzenleme yazılımlarının aksine, bunları dışa aktardığınızda bitmiş projelerinize filigran uygulamayacaktır.

Çekmiş olduğunuz ister profesyonel, ister amatör videolarınızın üzerinde düzenleme yapma imkânı sunan Videopad programı ile videolarınızı dilediğiniz gibi montajlayabileceksiniz.

VirtualDub

blank
video düzenleme programı

İster video kesme isterseniz videoyu düzenleme konusunda en çok tercih edilen ücretsiz programlardan birisi de VirtualDub’tur hiç kuşkusuz.. Evet, videolarınızı istediğiniz formata çevirip kendi videolarınızı istediğiniz tarza montajlayabilirsiniz.

Avid Media Composer (video düzenleme programı)

video düzenleme programı
video düzenleme programı

Hem windows hem de Mac sistemlerinde kullanılan program, sağladığı çoklu kamera desteği ile videonun tüm kusurlarını tek tek tespit etmenize de olanak sağlıyor. Film, video düzenleme konusunda profesyonel bir çözüm sunan program, maalesef ücretliler arasında… (video düzenleme programı)

Vegas Pro (video düzenleme programı)

blank
video düzenleme programı

Sony’in ürettiği program, üst düzey bir ses düzenleme yeteneğine sahip zaten işin içine ses kalitesi giriyorsa sony rakip tanımaz. Değişik format ve çözünürlükteki videoları bir araya çok rahat getirebileceksiniz. Program Pc için üretilmiş, ücretli ama pahalı olmayan bir program. 

Video Grabber (video düzenleme programı)

Kullanımı çok kolay web tabanlı bir video işleme programı Grabber gayet basit bir uygulama olmasına rağmen video ya da ses dosyasını dönüştürme, video paylaşım sitelerinden video indirme, ses, video ya da bilgisayardaki her türlü hareketi kaydetme dahil çok sayıda görevi rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ücretsiz video montajcıyla videolarınızı düzeltebilir, kırpabilir bunlara logo ekleyip başka fonksiyonlarını kullanarak unutulmaz videolar oluşturabilirsiniz.

(video düzenleme programı)

ApowerEdit (video düzenleme programı)

blank
video düzenleme programı

Evet bu program söyleyelin peşin peşin gerçekten çok kapsamlı… Bu programla video dosyalarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Canlılığı, parlaklığı, tonlama, zıtlık, ses ayarlamasını çok rahat yapabilirsiniz. Videoyu döndürebilir, çevirebilir, kırpabilirsiniz. Resim içinde resim efekti için videonuza fotoğraf ekleyebilirsiniz, ayrıca hareket katabilir ve efektlerle maskeleyebilirsiniz. Videodaki gürültü hoşuna gitmediyse, videonun sesini kaldırabilir ve video kliplerin dilediğiniz bölgelerine yeni müzik ekleyebilirsiniz. Program gerçekten çok güçlü bir video montajlama programıdır.  (video düzenleme programı)

(video düzenleme programı)

Video çekerken titreşime son vermek isterseniz Tıklamanız Yeterli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir