Yapay Zeka Filmleri – En Geniş Kapsamlı Yapay Zeka Filmleri

Günümüzde yapay zeka oldukça ilgi gören bir alan. Henüz insansı robotlar bizim gibi dünya üzerinde dolaşamasalar da, konuşamasalar da bunun çok da uzak olmayan bir gelecekte meydana gelebileceğini biliyoruz. Bu konu sinemada ise çok önceden işlenmeye başladı. Olaya bilim insanlarından daha farklı bir perspektiften bakan yönetmen ve senaristlerin ortaya koyduğu bu filmlerin pek çoğu şimdiden şaheser haline gelmiş durumda. Yapay zeka konulu dev arşivimize göz atmaya başlayalım : En Geniş Kapsamlı Yapay Zeka Filmleri

The Day the Earth Stood Still / Dünya’nın Durduğu Gün 1951

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Washington’da birden beliren bir uçan daire içinde uzaylı Klaatu ve robotu Gort vardır. Klaatu uzay gemisinin içinden çıkar çıkmaz yaşanan panikte bir asker tarafından yaralanır. Halbuki uzaylı adam, 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında geldiği bu dünyaya sadece bir mesaj ve istekle gelmiş durumdadır. Bunu sunmak için dünya liderleriyle toplanmak ister fakat bir hastanede tecrit edilen Klaatunun isteği maalesef kabul edilmez.

Klaatu ise çareyi kaçmada bulur ve dünyalıları daha yakından araştırmak için kimliğini gizleyerek bir eve sığınır. Burada yaşayan bir anne ile oğlu yaşamaktadırlar. Aralarında gelişen güven ve huzur ortamı Klaatu’nun kimliğini açıklamasıyla sonuçlanır. Bir süre sonra uzaylı harekete geçer ve dünyayı adeta durdurur(!). Gezegendeki tüm elektrik aniden kesilir. Klaatu sözünü dinletmek için artık farklı bir yaklaşım kullanmaktadır ve herkese vereceği bir mesajı vardır!

Çirkin suratlı uzaylılarla dolu ve paranoyadan beslenen filmlerin yapıldığı bir zamanda, çekildiği döneminin çok ötesinde olan bir film. Zekice bir senaryoya ve hala geçerli, evrensel bir söylemin taşıyıcısı olduğu aşikar. Yönetmen Robert Wise’ın, Orson Welles’in gözdelerinden biri ve Yurttaş Kane’in de montajcısı olması tesadüf olmasa gerek. 2008 yılında film aynı adla, Keanu Reeves’in başrollüğünde beyaz perdeye yeniden uyarlanmıştır. İzlemeniz gereken filmler arasına kesinlikle eklenmeli.

Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman (2014)

blank
yapay zeka filmleri

Bu sefer bir animasyon ile devam edeceğiz çünkü bu listede olmayı kesinlikle hak eden bir yapıt. Oldukça zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro Hamada fark etmeden bir suç örgütünün içinde bulacaktır. Kötü adamların amacı yüksek teknolojili “San Fransokyo” kentini tamamen yok etmektir. En yakın arkadaşı Baymax ‘ın yardımıyla Hiro, şehri kurtarmak için toplanan gönüllülerden oluşan orduya katılır.

Onları Hiro’nun diğer arkadaşları da yalnız bırakmayacaktır:  Hiro gibi macera bağımlısı olan Gogo Tamaga, oldukça düzenli, sistemli ve sevimli Wasabi No-Ginger, kimya konusunda kendini ciddi manada geliştirmiş Honey Lemon ve fanatik Fred. Disney in yapımcılığını üstlendiği aile animasyonunda yönetmenler animasyonun mutfağından gelen ödüllü isimler olan Don Hall ve Chris Williams ikilisi. Kusursuz bir animasyon diyebiliriz. Yaratıcılık tahmin edeceğinizden üst düzey. “Bilim” bayağı bir dahil zaten filme. Başarılı bir animasyonun tüm gerekliliklerini sağlamayı başarmış. Çok eğlenceli sahnelerin yanında, son derece duygusal anlar da mevcut.

Ghost in the Shell (1995)

blank
yapay zeka filmleri

Japonya’da ve gelecek zamanda geçen hikayemiz, The Puppet Master isimli bir siber ajanın konusuna odaklanır. Dünya 2030’lu yıllara gelmiştir ve teknolojik olarak günümüz halinden millerce yıl ötededir. İnsanlar artık sanal bir gerçekliğin içinde yaşamakta ve düzen de yine sanal yollardan sağlanmaktadır. Bakanlık tarafından oluşturulmuş Puppet Master, bu ortamın yarattığı en yetenekli ajanlardandır. Süper  ajan , yeterli donanım ve bilgiye ulaştığında kendisi için bir beden aramaya başlamıştır. Ancak peşine düşen ajanlardan haberi yoktur…


Ghost in the Shell, ilk çıktığı günden bu yana halen daha türünün en önemli filmlerinden birisi olmayı sürdürüyor. Ardından devam filmleri de çekilen yapıt japon dehası Mamoru Oshii’nin elinden çıkma. 1995 yapımı olan Ghost in the Shell, harika konulara değinerek, geleceğin insanlığa neler getireceği ile ilgili bir şeyler hissettirme uğraşındadır. Kişiliklerini ve yaşamlarını kaybetmiş, kişiler arasında benliğini bulmak isteyen bir karakterin hikayesi, güzel olmuş.

Fakat filmin kısa süresi ve Japonca yüzünden, pek anlaşılamayan altyazısı ile birlikte, konu biraz havada kalmış gibi duruyor. Dizi olarak olsa ve ağırdan alıp konuyu tamamlasalar cidden daha güzel olabilirmiş diyebiliriz. 80 dakikalık sürede, nereden giriş yapıp, nerede bitireceklerini tam bilememişler gibi . Bu yüzden kısa süresi, güzel bir hikaye anlatımını düşürerek, paldır kültür gidilmesini sağlamış. Bunların yanında müzik olarak da, güzel yerlerde kullanılmış ve hikaye yapısına uygun seçilmiş.

The Hitchiker’s Guide to the Galaxy (2005)

blank
yapay zeka filmleri

The Hitchiker’s Guide to the Galaxy, Douglas Adams’ın imzasını attığı aynı adı taşıyan medya franchise’inde önceki yaptığı çalışmalara dayanan Garth Jennings’in yönettiği 2005 yılında beyaz perdeye girmiş, İngiliz-Amerikan bilimkurgu komedi filmidir. Filmde Martin Freeman, Sam Rockwell, Mos Def, Zooey Deschanel oynuyor ve Stephen Fry ve Alan Rickman’ın seslendirmeleri de ayrı bir hava katıyor. Filmde Paranoid Android olan Marvin, gezegen boyutundaki beynini kullanması için nadiren şans verilen, ve bu yüzden depresyonda olan, The Heart of Gold yıldız gemisindeki moroz bir robottur.

Alpha Go (2017)

blank
yapay zeka filmleri

Kainatta ki atom sayısından çok daha fazla hamle sayısına sahip olan eski bir Çin oyunu olan Go, uzun zamandır yapay zeka için aslında büyük bir meydan okuma haline gelmiş durumda. 9 Mart 2016’da Go ve yapay zeka dünyaları, Güney Kore’de, DeepMind Challenge Match ismiyle inanılmaz bir beş oyun yarışması için kapıştı. Dünyadaki yüz milyonlarca insan, efsanevi bir Go uzmanının tarihte ilk kez kanıtlanmamış bir yapay zeka ile karşılaştığını canlı olarak seyrettiler.

Greg Kohs yönettiği AlphaGo Belgeseli, Oxford’daki salonlardan, Bordeaux’nun arka sokaklarından, Londra’daki Google DeepMind kodlama terminallerinden geçerek ve sonuçta Seul’de düzenlenen yedi günlük turnuvaya bir yolculuğa başlar. Drama açıldıkça daha fazla soru ortaya çıkıyor: Yapay zeka 3000 yıllık bir oyun. “Benim Go tarzımın farklı bir şey, yeni bir şey, kendi şeyim, daha önce hiç kimsenin düşünmediği bir şey olmasını istiyorum.” Lee Sedol

The Machine / (2013)

blank
yapay zeka filmleri

2 bilgisayar program tasarımcısı , şuana kadar ilk kendinin farkında ve insanlığa yardım etmesi için dizayn ederek oluşturdukları yapay zeka parçasına aşık olmuşlardır. Yapay zeka, insan nedir, canlı nedir gibi bilimkurgu sinemasını ezelden beri meşgul eden konuları tekrar ciddi manada kurcalayan, bu yönüyle türe yenilik katamasa da, mütevazı üslubu, melankolik havası ve güzel müzikleriyle beğenimi kazanmış gömülü hazine bir film. Bu tarz filmlerin sevdalıları kaçırmasın..

Transcendence / Evrim (2014)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Dr. Will Caster adında bir bilim adamının başrol olduğu filmimiz izleyicilerin dikkatini çekmiş durumda fakat bununla birlikte bir çok eleştiride almış bir film. Filmin konusuna bir göz atacak olursak; büyük buluşlar yapmış, şimdilerde ise bir önemli yapay zeka projesini yürüten bir bilim insanı ve bu nedenle teknoloji karşıtı birtakım radikal grupların tepkisini çekmektedir. Nihayetinde bu kişilerin istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubun saldırısına uğrar ve cinayete kurban gider. Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Evelyn, Will’in beynini gelişmiş bir süper bilgisayara optimize eder. Will’in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. Johnny Depp in bile vücudunu kullanmak istemeyip, hatırı sayılır bir ücretle ve mimikleri ile idare etmeyi planladığı bir film olan Evrim. Bu kadar parlak bir fikir, iyi bir konu, bu kadar hızlı ve alelade çekilebilirdi herhalde.
Yönetmenliğini Wally Pfister’ın üstlendiği filmin senaryosu Jack Paglen’e ait. Başrol ise bu türde görmeye alışık olmadığımız bir isim .

Bicentennial Man (1999)

blank
yapay zeka filmleri

Asimov’un 1976 senesinde hugo ve nebula ödüllerini kazanmış kısa romanı. Bicentennial anlamı Türkçede iki yüzyıllık demek. Günün sonunda iki yüzyıllık bir adama dönüşüyor andrew. Yaratıcı tavırlar sergileyen ve u.s. robot’ın sınırlayıcı robotlar yapmasına da dolaylı olarak katkı sağlayan bir robot andrew. Öyküde hoşunuza gidecek en güzel kısımlardan biri andrew’in “unmanned” yerine “unroboted” mı kullanmalı diye sorgulaması. Bunun yanında 1976 yılında yazılmasına karşın web uygulamarında şuan olduğu gibi bakımı kolay olması adına tek merkezden yönetilen sistemleri robotlara u.s robots’un uygulamasıda yine asimov’un engin öngörüsünü bizlere gösteriyor. Film, En İyi Makyaj dalında Oscar adayı olmuştur.

 Öyküde andrew bunun tüm yumurtaları tek sepete koymak olduğunu ve tehlikeli olduğunu da belirtiyor. Yeni milenyumun ilk onunda aşırı ilerlemiş teknolojinin merhamet duygusunu solladığı bir dönemde Martin ailesi NDR-114 modeli yeni bir robot satın alır. Ailenin en küçük çocuğu robota Andrew adını verir. Robot günlük işleri yapmak üzere programlanmıştır. Martin ailesi bir süre sonra sahip olduklarının sıradan bir makine olmadığını anlar. Çünkü Andrew insanlara özgü duygulara ve yaratıcı düşüncelere sahip olması inanılmaz.

TRON / Tron Efsanesi (2010)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Bir bilgisayar oyunundan uyarlanan ilk filmin ardından, yenilenmiş ve inanılmaz görsel efektleri arkasına almış, 3D ileri teknoloji macerası TRON Efsanesi’nde, Kevin Flynn’in 27 yaşındaki teknoloji meraklısı oğlu Sam Flynn, babasının ortadan kayboluşunu araştırmaya başlar ve kendini babasının 25 yıldır yaşadığı Tron’un dijital dünyasında bulur. 

Kevin’in sadık arkadaşı Quorra’yla birlikte, baba ve oğul çok fazla gelişmiş ve son derece tehlikeli bir hale gelen, görsel açıdan üst düzey sanal alemde bir ölüm kalım yolculuğu başlayacaktır. ilk Tron filminin üstünden yaklaşık 30 yıl geçtikten sonra “Tron Efsanesi” adıyla yeniden yeni kuşak gençlerin ilgi odağı olmuş durumda. Walt Disney’in üçüncüsünüde 2018 yılında gösterime sokacağını düşünürsek geçte olsa artık film seri olacak gibi görünüyor. İlk film her ne kadar başarısız olarak lanse edilsede internetin hatta microsoftun ortalarda olmadığı bir zaman diliminde efektleri ile çığır açmış bir yapım olduğu inkar edilemez. İkincisi olan bu film ise çok şanslı. Çünkü hali hazırda binbir çeşit yazılımlar ile harikulade efektlerle yapılan filmler artık sıradan bir hal aldı ve bu yapımda bu nimetlerden faydalanmısını bilmiş. Kadroda Jeff Bridges haricinde kayda değer pek bir oyunculuk yok. Bu filmden haz duymak ve anlamak için kanımca ilk yapım olan 1982 gösterimli Tron filmini izlemek gerek. Pek tabii filmden sıkılanlar olacak. Görsellik ve elektro müziğin ritmine kendinizi bırakmanız yeterli olacaktır.

Chappie (2015)

blank
yapay zeka filmleri

Yakın bir gelecekte başlayan hikayemiz, mekanik robotlardan oluşan polis güçleri, devletin baskıcı tutumu ile sistemin daimi kolluk kuvveti haline gelmiştir. Ancak, insanlar gitgide usandıkları bu robotlara karşı koymaya hazırlığındadırlar.

Bu polis, polislerden birisi, bir çete tarafından çalınır ve yazılımcı Deon tarafından yeniden programlanmıştır. Deon ilk kez kendi adına düşünen ve hisseden bir robot yapmayı başarır. Chappie adını alan bu robot kısa süre içerisinde düzene ve insanlığa karşı bir tehdit olarak algılanacaktır… Mantık dışı unsur yok , kimi zaman aksiyona kapılıyor kimi zaman kahkahalarla gülüyor (arabaları çalarken öyle oldu misal) kimi zaman da duygulanıyorsunuz filmde.. Film çok akıcı , olayları tahmin edemiyorsunuz ve kendini izlettiriyor bu yönden.. Die Antwoord ikilisi şahaneydi.. ‘ Beni neden öldürmek için yarattın, yaratıcı? ”

Bilimkurgu ve komedi türlerlerini harmanlamış olan filmimiz yönetmen koltuğunda, ‘District 9’ adlı düşük bütçeli yapıtıyla bilimkurgu türüne bambaşka bir boyut kazandırdıktan sonra ‘Elysium’ filmiyle kendi bilimkurgu dilini oluşturan Neill Blomkamp oturuyor. Filmin başrollerinde ise Dev Patel, Hugh Jackman, Sigourney Weaver ve Yo-Landi Visser gibi isimler yer alıyor.

Yapay Zeka / Artificial Intelligence: Ai (2001)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Bu sefer başrolümüz 11 yaşında bir çocuk. Aslında David’in diğerlerinin farklı olmasının bir nedeni vardır. Ancak tıpkı bir insan gibi davrandığı ve kendi de insan olduğuna inandığı için aslında yapay zekaya sahip bir robot olduğunu kimse anlayamaz. David, çocuğu olmayan ailelere, canlı ve ciddi bir oyuncak olarak verilen bir araçtan başka hiçbir şey değildir. Bunun farkına varmasıyla birlikte, gerçekliğine kavuşmak isteyecek ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkacaktır. Bu filmin hikayesiniStanley Kubrick “Pinokyo” ya benzetmiştir. Bir kuklanın, gerçek bir çoçuk olma hayallerini anlatmasından ötürü benzer hikayelerdir. Ve sonuçta bir kukla yerine bir android ama kontrolü sağlayan ipler yerine bilgisayar programı olmasının farkı nedir? En sonunda Steven Spielberg’in “A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka 2001)”  filmi olarak yapılan proje, hikayenin, ana karakteri, gerçek bir çoçuk gibi görünen android David’e yaklaşımını yeterince tatmin edici bulmayan Kubrick tarafından zamanında terk edilmiştir. 

Spielberg’in, Kubrick’in bitiremediği projesini tamamlamak üzere kotardığı filminin başrollerinden biri Jude Law’a ait. A.I. aslında yapımcı direktör Stanley Kubrick ile 1970’lerin başında Aldiss’in hikayesini hak ettikten sonra başladı. Kubrick, 1990’lı yılların ortalarına kadar Brian Aldiss, Bob Shaw, Ian Watson ve Sara Maitland’ın da aralarında bulunduğu bir dizi yazar kiraladı. Film, uzunca bir süre sürüncemede kaldı, bu, kısmen Kubrick’in bilgisayar tarafından üretilen görüntülerin, hiçbir çocuk oyuncunun ikna edici bir şekilde canlandıramayacağına inandığı David karakterini yaratacak kadar gelişmiş olmadığına inanmasındandı. 1995’te Kubrick, A.I. filmini Spielberg’e teslim etti, ancak film Kubrick’in 1999’da ölümüne kadar bitirilemedi. Spielberg, senaryo için Watson’un film çekimlerine sadık kaldı ve film 2001’de Spielberg imzasıyla beyaz perdeye taşınmış oldu.

I, Robot / Ben, Robot (2004)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

2035 senesinde geçen filmimiz. Toplumda robotların büyük rol oynamaya başladığı bir zamandır. Bu şartlar altında, aslında robot fobisi olan, Chicago  polis  Ofisi’nden Del Spooner için hayat giderek zorlaşmaktadır. Daha da kötüsü henüz bir cinayet davasını üstlenmiştir ki söz konusu davada katilin bir robot olmasından şüphelenmeye başlar. Bilim adamı Dr Miles Hogenmiller’ın ölümü incelenmektedir. Bilim adamının, ölümünden kısa bire süre öncesine kadar gizli bir proje üzerinde çalışmakta olduğu anlaşılır. Her ne kadar sıradan bir dedektif işi gibi görünse de bu kez gerçek ziyadesi ile ürkütücüdür.

Üç Robot Yasası:

Kural 1 – Bir robot asla bir insana zarar vermez ya da bir insanın zarar görmesine izin vermez.

Kural 2 – Bir robot insanlara mutlaka ve her koşulda itaat etmelidir.

Kural 3 – Bir robot birinci ve ikinci kurala karşı gelmemek kaydı ile varlığını muhafaza etmekten sorumludur.

Ex Machina (2015)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Henüz 24 yaşındaki olan başrolümüz Caleb, yalnızca Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde bir yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli ceo’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamını sürdürmektedir. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland’ın üstlendiği bilimkurgu filminin başrollerinde Oscar Isaac, Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander yer alıyor. Ex Machina, “insanlık sonrası fütüristik şok filmi” ve “vizyoner bir bilimkurgu” olarak şimdiden kült filmler arasına girdi. Senenin kalburüstü yapımlarından.

Çok da yeni bir şeyden bahsetmiyor aslında. Oldukça geliştirilmiş bir yapay zeka ve bu konuya sahip diğer tüm filmler gibi bu yapay zekanın insanlar ile olan ilişkisi, yaratıcı sorunsalı, onu geliştirenlerin “tanrısal” çözümlemeleri…Bunlar bu gibi bilim kurgu filmlerinde her zaman ele alınan konular. Filmin ilerleyişi ve finali aslında “tahmin edilebilir” nitelikte. Tabii ki arada bazı ufak sürprizler var. Ancak filmin asıl başarısı ilk saniyeden itibaren, üç oyuncusunun da başarılı performanslarının katkısıyla, oluşturduğu gerilimli atmosfer (müzik kullanımını da eklemeliyiz kesinlikle). Tek mekanda geçtiği söylenebilir ve bu mekan filmin karakterine birebir uyuyor. Meraklı bir şekilde takip ederken bir yandan da seyirciyi düşünmeye sevk ediyor. hakkında bize ne gösterebilirdi?

S1M0NE

blank
yapay zeka filmleri

Andrew Niccol’un yazıp yönettiği filmde Al Pacino’nun hayat verdiği ve kendi gişe filmini yapıp uzun zamandır hayalini kurduğu şöhret basamaklarını tırmanma hayalini gerçekleştirme hevesindeki bir yönetmen olan Viktor Taransky, umut bağladığı başrol oyuncusunun film setini bırakıp gitmesi üzerine ne yapacağını bilemez. Akabinde bunalıma doğru sürüklenen yönetmeni bu depresyondan kurtaran şey ise sanal ortamda yaratılmış, kaprissiz bir aktris olan Simone olur. Simone o kadar çok ünlenecektir ki Viktor artık bu konuda ne yapacağını bilemez duruma gelir ve çeşitli oyunlara başvurmak zorunda kalacaktır.. İşin garip tarafı kendisi de yavaş yavaş Simone’un gerçek olduğuna inanmaya başlaması ile işler garip bir hal almaya başlar..

AZINLIK RAPORU

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Tom Cruise oynuyorsa zaten fazla söze gerek yok diyorsanız haklısınız. Tom cruise’un yine iyi bir performans gösterdiği Azınlık Raporu, zeki senaryosunun temelini meşhur bilim kurgu hikayesinden alıyor. Efsanevi yazar Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçen, heyecanlı bir aksiyon filmi. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik cihazlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başında görev yapmaktadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur… Şimdiye kadar kölesi olduğu sistem artık sadece John’un başının belası haline gelmiş durumda..

ALİTA

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Alita (Rosa Salazar), kim olduğunu veya nereden geldiğini bilmediği bir halde, tanımadığı bir gelecek içinde gözlerini açar. Şefkatli bir doktor olan Ido (Christoph Waltz) onu yanına alır ve cyborg görüntüsünün perde arkasında olağanüstü bir geçmişe sahip genç bir kadının kalbi ve ruhu olduğunu farkedecektir.

Alita, yeni hayatına alışmaya çalışırken, Doktor Ido da onu gizemli geçmişinden korumaya çalışır. Yeni arkadaşı Hugo (Keean Johnson) ise Alita’nın geçmişini hatırlaması için, anılarını tetiklemesine yardımcı olmak ister. Bu sırada şehri yöneten tehlikeli ve yozlaşmış güçler Alita’nın peşine düşer. Eşi benzeri görülmemiş dövüş yeteneklerine sahip olduğunu fark eden Alita, geçmişine dair bir çok ipucu elde edecektir. Tehlikeli insanlarla karşı karşıya kalan başrolümüz Alita, arkadaşlarının, ailesinin ve dünyasının kurtarılmasında kilit rol oynayacaktır.

MORGAN (yapay zeka filmleri)

blank
yapay zeka filmleri

Bilim insanlarının ürettiği Morgan isimli yapay zeka problem çıkarmaya başlayınca, bunların başında olan şirket bu durumla ilgilenmesi için Lee Weathers’ı gönderir. Lee oraya geldiği zaman her şey normal durumda gözükmektedir. Fakat Morgan’ın planları çok başka boyuttadır. Morgan, konusu açısından geçen yılki Ex_Machina’ya benzese de yine de oldukça ilginç bir film. Ve her ne kadar senaryo biraz yavaş ilerlese de, kolay kolay sıkılmıyorsunuz. Oyunculuklar da çok başarılıydı bu arada. Kate Mara, Rose Leslie ve Toby Jones iyi performanslar sergilese de filmin asıl yıldızı, Morgan’ı canlandıran Anya Taylor-Joy’du. Çok iyiydi doğrusu. Fakat Morgan’ın en büyük sorunu, senaryodan kaynaklanıyor aslında. Filmin senaryosu gerçekten de zayıftı ve iyi bir konuyu, hiçbir özelliği olmayan bir konuya çevirmiş. Gereksiz yere uzatılmış konuşmalar ve birazdan ne olacağının bilindiği, tahmin edilebilir sahneler filmin etkisini yok etmiş. Üstelik bir de sürpriz final yapmaya kalkışmış. Yapay zeka konusunda ısrarlıysanız izleyebilirsiniz.

Her / Aşk (2013) (yapay zeka filmleri)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Hikayemiz yakın gelecekte geçmektedir ve Theodore Twombly isimli karakterimiz hayatını, yakın gelecekte ender bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazması mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu senelerde insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişecektir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştıracak. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır.

Bu ilginç durum karşısında eskien depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de giderek tuhaflaşır.
1999’da Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı kazanan çok yönlü sinemacı Spike Jonze’un uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın dram ve komediyle yoğrulan öyküsünü beyaz perdeye taşıyor. Filmin başrolünde Joaquin Phoenix yer alırken, Scarlett Johansson da gizemli bilgisayar uygulamasına sesiyle hayat veriyor.

Terminator Serisi (yapay zeka filmleri)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Şuan bizim için çok uzak bir gelecek olmasa da çekildiği yıllardan çok uzak bir gelecekte, 2029 yılında geçen fütüristik filmde yeryüzü artık robotlar tarafından kontrol edilen ve bu robotlara karşı  savaş veren bir grup direnişçi insanın yaşadığı bir gezegen halini almıştır. Makineler sahip oldukları sınırsız gücü istedikleri gibi kullanmakta, sadece daha fazla güç ele etme peşindedirler. Bu nedenle akıllıca bir plan yapan makineler, geçmişi değiştirmeye karar verirler; böylece kendi istedikleri türde bir geleceğe sahip olabileceklerdir. Harika bir bilim kurgu filmi sizleri bekliyor.

İnsanlık direnişinin eski önderlerinden Sarah Connor’ı öldürmesi için tasarlanan Terminatör isimli  android robot, kadını öldürerek, gelecekte insanlığın direniş önderi olacak oğlu John Connor’ın doğmasını da engellemek için geçmişe gönderilmiştir.
Bilimkurgu türünün en çok ses getiren yapımlarından biri olan Terminatör serisinin bu ilk filmi serinin ve türünün en kusursuz filmi olma özelliğinde. James Cameron’ın çizdiği bu kusursuz kıyamet sonrası dünya senaryosu, başarısının önemli bir payını seriyle kültleşen Arnol Schwarzenegger’e borçlu.

Blade Runner / Bıçak Sırtı (1982) (yapay zeka filmleri)

blank

Blade Runner, çekildiği yıldan çok uzak bir dönemde, 2019 yılında, dünyanın artık distopik bir yaşam alanı haline geldiği bir dönemde geçer. Tyrell gibi devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan türünden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler.

Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve illegal işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, kendine verilen misyonu bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir grup replikantı yakalamak için verilen son bir görevi kabul eder. 2019 yılında dünyamız bilinmeyen bir sona doğru gitmekte, teknoloji gelebileceği en üst düzeye gelmiştir. Hatta insan kılığında replikant adı verilen robotlar üretilmiştir.

Bu gelişmiş robotlar insanların yararına kullanılmaktadırlar. Rick Deckard kendisine daha sakin bir hayat kurmak isteyen bir polistir.  Ancak iki milyon insanın yaşadığı bu şehirde görünüm olarak insandan hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır. 

( Yapay zeka filmleri )

Bilimkurgu türünün üstadı Ridley Scott’ın başyapıtlarından biri olan film, distopik film türünün öncüllerinden biri olmasının yanı sıra bilimkurgu türünün de en önemli örneklerinden biri olarak kabul görür. Karanlık Bir Gelecekte -Günümüzde Oscar’ı ne zaman alacağı hemen her film çektiğinde konuşulan Ridley Scott’ın kuşkusuz en derin filmidir. Harika bir bilim kurgu filmi sizleri bekliyor.

1982 yapımı film, çekildiğinde gişede tamamen zarar etmiş, pek çok eleştirmen tarafından da iyi eleştiriler almamıştı.; kitabın hayranlarıyla filmin hayranları arasında uzunca süren tartışmalar da süregelmiştir. Filmin vizyona girmesine kısa bir süre kala hayatını kaybeden yazar, filmin senaryosunu okumuş ve Ridley Scott’un kitabın aksine daha Hollywood usulü bir aksiyonun temeline oturttuğu hikayeyi oldukça beğendiğini açıklamış.

Metropolis (1927) (yapay zeka filmleri)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Evet bu filmde insanlık artık ikiye ayrılmış durumda. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren burjuva tabaka. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.
Dönemine göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımı vardır filmde ve kendisinden sonra gelen bütün bilimkurgu filmlerini etkilemiştir. Özellikle, filmin genel atmosferinden uzak, naif sonuyla eleştiriler almış olsa da, bu durum kesinlikle filme gölge düşürmez. Bilimkurgu sinemasının, bilimsel yönünün en büyük keşiflerinden biridir.

( yapay zeka filmleri )

Tüm zamanların en başarılı bilimkurgu filmlerinden biri olarak kabul edilen 1927 yapımı Metropolis, endüstri çağının etkisini iyiden iyiye gösterdiği ve silahlanmanın hız kazandığı bir dönemde ünlü alman sinemacı Fritz Lang tarafından çekilmiş bir filmdir. Metropolis Almanya’nın Weimar dönemi’nde yapılan ve tabir-i caizse bugünün parasıyla 200 milyon dolara (Kaynak: Vikipedi) mâl olan bir film. Zamanın büyük bütçeli filmlerinden olduğunu filmi izlerken tahmin edebiliyorsunuz. Bir defa o kadar fazla figüran kullanılmış ki, bu konuda ciddi anlamda insan kaynağı kullanıldığı, dolayısıyla zaman ve para harcandığı belli oluyor.

Filmi izlemeyenleri üzecek içeriğe geçmeden önce biraz genel görüşlerden bahsedelim:

Metropolis bir sessiz film. Bu filmi izlerken daha önce hiç sessiz film izlemediğinizi fark edeceksiniz..

 2001: A Space Odyssey / 2001 Uzay Macerası (1968) (yapay zeka filmleri)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Issız bir yerde, bir grup primat yemek için kavga etmektedirler. Kavgaları, aniden yanıbaşlarında beliren esrarengiz siyah bir taş sebebiyle bölünür. Aniden beliren bu taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylece evrimin en önemli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.
2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.

Sürükleyici bir bilim kurgu filmi daha sizleri bekliyor olacak..

On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…
Arthur C. Clarke’ın bir kısa hikayesinden yola çıkılarak geliştirilmiş olan bu film çoğu kişi tarafından başyapıt mertebesine oturtulurken kimileri tarafından da hiç sevilmemiştir. 2001’in birçoğu dini olan sayısız alt metni içerdiği açıktır.

Kubrick’in kendisi, yaşadığı süre boyunca insanların kafasının karışık olmasını istediğinden soru işaretlerinin hiçbirini aydınlatmamıştır. Filmlerde karşılaştığımız bilgisayarlar arasında belki de en ünlüsü olan HAL bu eserde en önemli rolü üstlenen ‘canlı’dır.
Filmin Ay’daki sahneleri tasvir eden çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong’un seyahati sonrası Kubrick’in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar.
2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın ‘zeka’nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor?

Wall-E / Vol-i (2008) (yapay zeka filmleri)

yapay zeka filmleri
yapay zeka filmleri

Günümüzden çok uzak bir gelecekte geçen filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünyayı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol-i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan Vol-i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.  Harika bir bilim kurgu filmi sizleri bekliyor.


Film tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye verdiği zararlara dair önemli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer. Pixar stüdyolarından çıkan Oscar ödüllü Vol.i sinema tarihinin en önemli animasyonlarından biri olmanın yanısıra önemli bir bilimkurgu filmi olarak kabul ediliyor.

Matrix Serisi (yapay zeka filmleri)

blank
yapay zeka filmleri

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor… Peki nedir bu Matrix?

Matrix Bilimkurgu türleri arasında kendine hatırı sayılır bir yer edinmiştir.Olaylara felsefi açıdan bakmış ve bu açının doğurabileceği sıkıcılığı engellemek için macera-aksiyon şeklinde işlenmiş bir film,kendi türü için bir takım özellikleri ilk kabul edilebilir.Bence bilimkurgu türleri arasında ‘Geleceğe Dönüş’ ve ‘Blade Runner’ ile birlikte ipi başarı ile göğüsleyenlerden.Herşeyden önce şu yönden de bakmak gerekir filme (yalnız bu filme değil her filme),saçma bir film diyenler için saçma film neye göre ve kime göre saçma.Sonuçta filmde olanlardan herkes kendine göre değişik bir pay çıkarıyor. Harika bir bilim kurgu filmi sizleri bekliyor.

BONUS YAPAY ZEKA DİZİSİ

HUMANS

yapay zeka dizisi
yapay zeka dizisi

İngiliz-Amerikan ortak yapımı Harika bir diziyle karşınızdayız. Dizimiz 2015’de yayımlanmaya başlamış dizinin şu anda 3. sezonu yayınlanmakta. Başrolünde Colin Morgan isminin yer almasına rağmen çok fazla popülariteye ulaşamamış Humans dizisi; hafiften Black Mirror, Orphan Black havası sezeceğiniz çok başarılı bir yapım diyebiliriz. Çok da uzun bölümlere sahip sezonları olmadığı için 1. sezonun sonuna nasıl geldiğinizi anlayamayabilirsiniz. Dizide izlediğiniz ailenin günümüz ailelerine olan yakınlığı, karakterlerin birbirlerini koruyup kollamaları hoşunuza gidecektir. Bilim kurgu türünde olup bilimsel terimlerle sıkmaması ve durumu anlaşılır bir şekilde açıklamaları da dizinin bir diğer güzel tarafı. Fazla popüler olmaması sizde olumsuz bir düşünceye sebeb olmasın çünkü gerçekten yapay zekanın işleyişini anlatan en iyi yapım diyebiliriz.

Gelelim Humans ‘ ın Konusuna:

Bilim adamları insan hayatı kolaylaştırmak amacıyla sentetik dedikleri android sistem gibi çalışan robotlar yaratmışlardır. Ama bu robotları gerçek insanlardan ayırmak hemen hemen imkansızdır ve dünyaya yayılmış durumdalar. Her alanda görebileceğiniz sentetiklerin işleri belli ve hepsi de işlerine göre programlanmışlar. Anlayacağınız teknoloji baya ilerlemiş ama üzücüdür ki diziden o sentetikleri çıkarsak günümüz teknolojisinden pek de bir şey değişmemiş oluyor. Cep telefonları, tabletler, elektronik eşyalar aynılar; teknoloji bir tek robot yapmaya odaklanmış sanırım.

Dizide ki bütün olaylar üç çocuklu bir ailenin uzun süre direnmelerine rağmen en sonunda evlerine bu sentetiklerden almalarıyla başlıyor. Bu arada sentetiklere direnen, onları istemeyen insanlar da var. Çünkü hayatın her yerindeler ve sanki insanların yerini almaya başlıyorlar.

Başta sentetikleri yaratmaktaki amaç her zamanki gibi iyi bir şeydi; zor işleri yaptırabilecekleri bir nevi makineler insanların hayatlarını kolaylaştıracaktı, insanlar birbirleriyle daha çok vakit geçirmeye fırsat bulabileceklerdi mesela.

Harika bir bilim kurgu dizisi .

Ama pek öyle olmuyor. Çünkü hiçbir insan mükemmel değil ama şimdi insana yakın mükemmel robotlar var olduğuna göre insanlar, insanları tercih etmiyor. Bir insanın doktor olabilmesi, mesela bir beyin ameliyatı gerçekleştirebilmesi için uzun yıllar okuyup kendini geliştirmesi gerekirken, bir sentetik gelip bunu insandan çok daha iyi bir şekilde çok daha kolay yapınca kimse doğal olarak uğraşma gereği duymak istemiyor.

Ailemize dönecek olursak, başlarda her şey güzel ilerlerken aldıkları sentetikte çevrelerinde görmeye alışık oldukları sentetiklerden farklı davranışlar olduğu dikkatlerini çekiyor. İşte burada devreye bir de yapay zeka giriyor, ipin ucu kopuyor ve sıkılmadan izleyeceğiniz güzel bir maceraya sürükleniyorsunuz. Kesinlikle kaçırmamanız gereken bir dizi .. https://www.imdb.com/

Daha FAZLASI İÇİN LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ : https://www.stabilhayat.com/paradoks-filmleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir