YATIRIM YAPACAKLARA TAVSİYELER

Yatırım Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular Nelerdir?

 Birikimlerinizi yatırıma çevirme kararını aldıysanız artık ekonomik olarak en önemli adımlardan birisini atmışsınız demektir. Bu karar aldıktan sonra gündelik hayatınız olumlu ve olumsuz bir çok yönde etkilenecektir. Peki hayat düzenimizin olumsuz yönde etkilenmemesi için nelere dikkat etmeliyiz?

Yatırım yapmaya karar verdikten sonra aklımıza gelen ilk soru malum;

Ne Gibi Yatırımlar Yapmalıyım?

Bu sorunun malesef net bir cevabı yok. Çünkü yatırım bir hayat tarzıdır. Kişiden kişiye değişir. Yatırımınızı neye yapacağınıza karar vermeden önce kendinizi iyi analiz etmelisiniz. Bu yazımızda kendi yatırımcı kimliğimizi nasıl buluruz onu inceleyeceğiz. 

Kişiliğinize Uygun Yatırım Yöntemini Belirleyin

Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Aceleci mi yoksa sabırlı mı ?  6 ayda mı  yoksa 6 yılda mı yatırımınız size dönüş yapsın istiyorsunuz? Paranız kısa sürede riskli bir şekilde mi artsın, yoksa daha uzun sürede güvenli bir şekilde mi artmalı ? Öncelikle bu soruların cevabını vermelisiniz. Kendinizi tanıdıktan sonra uygulayacağınız yatırımlar için rotanızı çizmek çok kolay olacaktır. Örneğin az bir zaman içinde çok para kazanmak istiyorsanız, uzun vadeli dediğimiz çoğunlukla güvenli yatırım yöntemleri sizin için uygun değildir. O yüzden yatırıma başlarken bunların hepsini değerlendirmeliyiz.

Yatırıma Ne Kadar Bütçe Ayıracağınıza Karar Verin

Uygulayacağınız yatırımlar için kadar para yatırabilirsiniz. Bunun tespitini iyi yapmalısınız. Paranızı kaç farklı yatırım aracına yatıracaksınız? Hiçbir yatırımcı size tek bir yatırım aracına para yatırmanızı tavsiye etmez. Kısaca tüm yumurtaları aynı sepete koymamalısınız çünkü sepete bir şey olduğu zaman diğer sepetlerle yolunuza devam edebilmelisiniz. O yüzden yatırım yapacağınız kanalları çeşitlendirin ve hangisine ne kadar yatırım yapacağınızı iyi tespit edin. Yorucu ve stresli bir araştırma sizi bekliyor.

Risk Almak Mantıklı mı ? 

Bazı insanlar hızlı yükselmek ister ve kendi planladığı yöntem ile büyük bir risk alarak yatırım yapar. Bazıları ise güvenli bölgede kalmayı sever. ‘Benim acelem yok diyorsanız biz bu yolu tavsiye ediyoruz.’ Ama ben o kadar bekleyemem diyorsanız araştırmanızı ve akıl alacağınız kişileri iyi seçmenizi tavsiye ediyoruz. Risk alacaksanız gözünüz açık olmalı ve gündemi sürekli takip etmelisiniz. Çünkü dünyada gelişen olaylar ve devletlerin piyasayı etkileyecek stratejilerine karşı kendinizi korumak için ani reaksiyonlar vermeniz gerekebilir.

Yatırıma Başladık. Peki Nasıl Takip Edeceğiz?

Yatırım yaptıktan sonra sürekli takip ve analiz yapmanız gerekir. İkisi de aslında bir yatırımda olmazsa olmazlarından. Yatırımınızı takip edebileceğiniz bankayı iyi seçin ve sizin için en düşük komisyon alan bankaları seçmenizi tavsiye ederiz. Zaten günümüz teknolojisinde mobil kanallarla anlık olarak bütün yatırımlarınız izleyebiliyorsunuz. Hangi yatırımın ne kadar kazandırdığını ise sürekli not edin. Analizleriniz ve gelecek yatırım planlarınız için size yol gösterecektir.

Yatırımların yöntemlerinin hepsinin ortak gayesi para kazanmaktır. Bunda herkes hem fikir. Ama bunu nasıl yapacağınızı artısı ve eksisi ile siz karar vereceksiniz. https://www.economist.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir