YKS NASIL ÇALIŞILIR ?

Her gencin hayali güzel bir üniversite ve kariyer. Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler genellikle dershane, okul ve ev arasında sıkışıp kalmaktadır. Sınava hazırlık sürecinde ciddi manada yıpranan gençler bu döngüde yeterince vakit kaybettiklerini düşünmekte ve çoğu genç üniversite sınavına evde hazırlanabileceğini düşünmekte.  Aslında bu düşünce bir kısım doğruluk payı olsa da diğer bir yönden de daha zorlu bir maratona zemin hazırlama olasılığı oldukça yüksek.  Bu yazımızda sizlere bu zorlu yarışta neler yapmanız gerektiğine ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. ( yks nasıl çalışılır)

Doğru Başlamak

YKS NASIL ÇALIŞILIR

”Sınava daha çok var’ cümlesi sizin için en tehlikeli cümle olabilir. Ne olsa evdeyim arayı kapatırım gibi cümleleri ilk önce hayatımızdan çıkarmalıyız. Çünkü artık çoğunlukla ev ortamında çalışacaksınız ve bu zamana kadar alıştığınız özel kurs ve okul ortamı olmayacak.   Bundan dolayı ilk süreçte kendinizi evdeki çalışma ortamına adapte etmeniz gerekir. Bu süreçte günlük 1-2 saatlik bir çalışma periyotları düzenlemeli, planlı ve programlı bir şekilde çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Rehavet Tuzağına Düşmeyin

Sınava hazırlanırken çalışmalarınız büyük kısmı evde olacaktır. Buda gereğinden fazla konforlu bir ortam demektir. Hemen yanınızda bulunan yatak, televizyon,pc,internet ve telefon.. Bu tarz sizin dikkatinizi dağıtacak şeylere karşı dikkatli olmalısınız. Sizi dersten uzaklaştırmasına izin vermemelisiniz. Ders çalışırken karşılaştığınız en zor kısım bu olacak. İradenizi güçlü tutmalısınız.  (yks nasıl çalışılır)

Arkadaşlıklara, gezmelere ve alışkanlıklara Biraz Ara Verelim.. ( yks nasıl çalışılır)

yks nasıl çalışılır

Okulda ki derslerin hafiflemesi ve dershane sonrası boşluk sizi istediğinizi yapabileceğiniz hissine kaptırabilir. Ama artık kendinizi en fazla kısıtlayan kişi siz olmalısınız.  Örneğin haftalık ders programı planınıza kesinlikle uymalısınız sadece haftada  bir    gün arkadaşlarınıza ve sosyal hayatınıza ayırabilceğinizi unutmamalısınız.  (yks nasıl çalışılır)

”Teknoloji hem en büyük dostunuz hem de en büyük düşmanınız.”

Gelelim en büyük rakibiniz ve en büyük yardımcınıza. Evet Cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar ve diğer sayabileceğiniz bir sürü teknolojik aletler bizim en büyük dostumuz ya da en büyük düşmanımız olabilir. Ancak merak etmeyin bunu kontrol etmek sizin elinizde. Çalışma sırasında oldukça gergin olabilir ve bu cihazları kafanızı dağıtmak için ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat bu isteğinizi aşmak başarıya ulaşmanız için en büyük  adım olacaktır. Fakat bu aletler sadece olumsuz kullanım istekleri için sizin düşmanınız olacaktır. Günün belirli saatlerin sadece 1 ila 2 saatliğine bu telefon yada bilgisayar ile ders öncesi alıştırmalar, videolar, soru çözümleri ve bu gibi derse yönelik çalışmalarla hazırlık aşamanıza katkı sağlayabilirsiniz. ( yks nasıl çalışılır)

”Çalışma programı şart…” ( yks nasıl çalışılır)

YKS NASIL ÇALIŞILIR

Üniversiteye hazırlık aşamasının en büyük düşmanı serbestliktir. Başarıya ulaşan her bireyin temeline bakarsak plan ve disiplin yatar. Bu yüzden öğrenciler kendilerine en uygun günlük veya haftalık programları oluşturup buna sadık kalmalılardır.

Konu dağılımında istek değil, istatistik gerekir

Öğrenciler için en zorlu kısım ne çalışacağına ve nasıl çalışılacağına karar vermektir. Kendi kendinize buna karar vermek zorundasınız. Birçok öğrenci yapamadığı derslerde tek başına ilerlemekte güçlük çekebilir ve bu yüzden mevcut ders çalışma isteğini de kaybeder. Öğrenciler yapamadıkları dersler için dışarıdan yardım almalı ya da internetten o konuyla ilgili anlatımlara ulaşmalıdır. Hangi derse hangi gün ve nasıl çalışmanız gerektiğini derse başlamadan önce iyi analiz etmelisiniz.

Çözümlü sorular ve videolar arkadaşınız olsun. ( YKS NASIL ÇALIŞILIR )

blank
YKS NASIL ÇALIŞILIR

Sınava hazırlanırken öğrencilerin en çok takıldığı sorunlar ;  soru çözümleri ve bilen kişiye danışma kısıtlılığıdır. Dershaneler bu konularda öğrenciye biraz avantaj sağlamaktadır. Fakat bunu atlatmak çokta zor değil. Çözümlü soru bankaları, konu anlatımları, videolu çözümler, konu anlatım videoları sizin için çok önemli bir araçtır. Bu kanalları iyi kullanmaya bakın. Bunun yanı sıra ortak soru çözüm portalarında sürekli takip edin. Fakat unutmayın, bu sistemleri kullanırken asla sizi olumsuz etkilememesine ve vaktinizi çalmamasına dikkat edin. Her anınızı verimli geçirmeye bakın. Çok oyalandığınızı fark ederseniz başka alternatif yollar bulmalısınız. ( yks nasıl çalışılır)

Konu anlatımını ve soru bankasını eş zamanlı kullanın (yks nasıl çalışılır)

İlk süreçte konu çalışırken mutlaka bir soru bankasıyla eş zamanlı olarak o konuların sorularını çözerek ilerlemek size kabiliyet ve soruların her türlü çeşidine hazırlıklı olarak ilerleme imkanı verecektir. Konularınız bittiğinde eş zamanlı olarak bir soru bankasını bitirmiş olun. Böylelikle hem sizin bilgi seviyenizi yükseltecek hem de soru çözmeye hazır hale gelmiş olacaksınız. Sınav sürecinde ilk bitirdiğiniz kitap sizi bu maratona adapte olmanızı kolaylaştıracak ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

Çalışmaya Odaklanın

blank
YKS NASIL ÇALIŞILIR

Masa başında oturup saatlerce ders çalışma fikri çoğu öğrenciye zor geldiği inkar edilemez. Oysa ki kendinizi bu düşünceye adapte etmek yerine sadece ders çalışmaya odaklanabilirsiniz. Önünüzde uzun bir süreç var. Bu nedenle ilk günlerde 4-5 saatlik çalışmalarla başlayıp (tabi ki periyotlar halinde), yaklaşık birkaç hafta sonra çalışma saatlerinizi 7-8 saate çıkarabilirsiniz. Ama unutmamanız gereken kısım bu işin sırrı çok çalışmada değil, verimli çalışmaktadır. Saatlerce ders başında oturup sıkıntıdan patlamak sizin için bir şey ifade etmeyecek ve hiçbir yararı olmayacaktır. Günde birkaç saatinizi derslerinize ayırarak gerçekten istekli ve verimli bir şekilde çalışmaya kararlı olmalısınız. 7-8 saat çalışmayı sevmiyorsanız her gün düzenli bir şekilde 5 saat verimli çalışıp kalan vaktinizi dilediğiniz gibi geçirebilirsiniz. Odaklanma sorununuz varsa motivasyon eksikliğiniz olabilir. Gerçekten ne istediğinize karar verin ve hedefinizi gözünüzün görebileceği bir yere yazın. Bu sizi iten bir faktör olacaktır. ( yks nasıl çalışılır)

YKS Çalışma Taktikleri ( YKS NASIL ÇALIŞILIR )

Sınav sisteminin sürekli değişmesi elbette ki üniversite adayları için büyük stres kaynağı. Ancak sistemin amacı adayların uzun süren sınav telaşı ve sınav stresinden kurtulmasını sağlamak. Bu yüzden yeni sınav sistemi parçalara ayrılmış durumda. Özellikle de soru tarzı ve konularda ciddi değişimler olmaması nedeniyle ”Nasıl olacak ya da bu sistem bana sıkıntı yaratır mı?” tarzında düşüncelere kapılmanıza hiç gerek yok. Bunların yerine çalışmaya kaldığınız yerden devam ederek derslerinize odaklamanızda fayda var. Sınav sisteminde olan herhangi bir değişikliğin bütün adayların için geçerli olduğunu unutmayın. Yani bir şeyler değişiyorsa herkes için değişiyor.

blank

Kısaca  Nasıl Ders Çalışmalısınız sorusunA KISA BİR ÖZET GEÇELİM:

Çalıştığınız Konuları İlginçleştirin

Çalıştığınız konuların dikkatinizi çekmesini sağlayabilirsiniz. Size normal yaşamda hiçbir işinize yaramayacak gibi gözüken o konular aslında beyin fonksiyonlarınızı geliştirmekte. Mesela, türev ve integral mi çalışıyorsunuz, limit sonsuza gittiğinde bunun ne demek olabileceğini tekrar düşünün. Fizikte kaldırma kuvvetini mi çalışıyorsunuz? Öğrendiğiniz konunun inşaat araçlarında nasıl etkili olduğunu hayal edin. Böylece öğrendiğiniz konular sadece kitapta kalmayacak, siz onları gerçek hayattan örneklerle özümseyeceksiniz. Derslerle bütünleşmek sizin için çok faydalı olacaktır. (yks nasıl çalışılır)

Zamanınızı Yönetin

Başarı için en önemli adım zaman planlamasıdır. Zamanı en verimli ve programlı şekilde yönetmek sizi başarıya götürecektir. Kurguladığınız programa sadık kalın ve sınav için başlayan geri sayımı en iyi şekilde değerlendirin. ( yks nasıl çalışılır)

30- 50 dakika arası değişen bloklarla çalışmaya gayret gösterin.

Deneme çözümleriniz hariç çalışırken bu yöntemi kullanmanız en verimli şekilde derse odaklanmanızı sağlayacaktır. Uzun süreli çalışmalarda odak noktanız dağılacağı için ders çalışsanız bile verim alamazsınız. Ayrıca sürekli oturduğunuz için kan dolaşımı yavaşlar bu yüzden arada ufak egzersizler ile zinde kalmayı unutmayın.

Çalışma Ortamınızı Optimize Edin ( yks-nasil-calisilir )

Çalışma ortamınız ders çalışmak için en uygun biçimde olmalı. Odanızda ders esnasında dikkatinizi dağıtacak hiç bir şey olmamalı ve  odanız sürekli toplu biçimde durmalı. Ama arada çalışma ortamınızı değiştirmek faydalı olabilir. Kütüphane ya da kurs yerlerinde çalışmak sizin için hava değişikliği olacaktır. Bu odanız olabilir. Ancak her gün odanıza kapanıp ders çalışmak bir süre sonra canınızı sıkabilir. Maalesef Türkiye’de kütüphanelerin azlığı kütüphaneleri önermememizi zorlaştırıyor. Ama sizin tespit ettiğiniz sakin bir kütüphane varsa neden olmasın. Hafif müzik derse odaklanmanızı arttırabilir tabi bu kişiden kişiye değişir ama çok yüksek sesli müziğin olduğu ve insanların bağırdığı ortamlarda ders çalışmaktan sakının. ( yks nasıl çalışılır)

 Ders Sırasında Atıştırma Yapmayın (yks nasıl çalışılır)

Ders çalışırken yanınıza atıştırmalık bir şeyler almayı pek önermiyoruz. Çünkü dikkatinizi dağıtacaktır. Sadece su almanız yeterli olacaktır yada kahve. Küçük atıştırmalarınızı ders aralarında ki kısa molalarında yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Önem Sıralaması Yapın

Bir konu hakkında çalışırken sadece okuyup geçmeyin. Okuduğunuz kitabın neleri ve nasıl not aldığınız oldukça önemli. Her okuduğunuz bölümde en önemli noktaları bulun ve işaretleyin. Anlamadığınız konuların yanına soru işareti koyun. Ya da anlaması zor konseptlerin yanına kendiniz not alarak her zaman anlayabileceğiniz daha basit bir dille açıklayın. Okumayı pasif bir aktiviteden, oldukça hareketli ve aktif bir aktivite haline getirin.

Konuları okurken highlighterınız, renkli tükenmez kalemleriniz ve kurşun kaleminiz yanınızdan eksik olmasın.

Alakalı olduğunu düşündüğünüz konuların altını aynı renk highlighterla çizin.

Çalışma Kartları Hazırlamak (yks nasıl çalışılır)

Formül mü ezberlemeniz gerekiyor? Hemen bir çalışma kartına bunu yazın.. Çalışma kartlarınızı hep saklayın. Konuları tekrarlamanız gerektiğinde veya sınavlara çalışırken bu kartlarla oyun gibi çalışın. Yada küçük not defterleri ile bu açığı kapatabilirsiniz.

Çalışma Grubu Oluşturmak (yks nasıl çalışılır)

Amerika’da yapılan bir araştırmalarda , Asyalı öğrencilerin Amerikalı öğrencilerden üniversitede çok daha başarılı olmasının sebebi, Asyalı öğrenciler genelde grup halinde çalışarak birbirlerine destek olurken, Amerikalı öğrenciler tek başlarına çalışmayı tercih etmesi olmuş. Asyalı öğrenciler grup halinde çalışarak birbirlerine soru çözerken ve bir konuyu anlamaya çalışırken destek oluyorlar, ve birbirlerinin bilgilerinden yararlanıyorlar. Amerikalı öğrenciler ise Asyalı öğrencilerin ulaştığı bilgiye sahip olana kadar saatlerini kaybediyorlar. Dolayısıyla sizin gibi motive birkaç arkadaşınızla çalışmaya önem verin. (yks nasıl çalışılır) https://www.nytimes.com/ https://www.stabilhayat.com/sosyal-medya-bagimliligindan-kurtulmak-yollari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir